Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

TBUSA WATERMELON SMASH

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
May 18, 2024 through May 19, 2024

** 2024 SEASON BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, AL) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-15U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.  TEAM AGE MOVES UP AUGUST 1, 2023.

 

 

NEW UPDATE 

SATURDAY 2:00PM CST

PLEASE READ 

8U THRU 12U - GAMES STARTED ON TIME  2PM SATURDAY

13U/14U/15U - SUNDAY BRACKETS UPDATED

 

ANY WEATHER DELAYS OR GAME TIME CHANGES WILL BE POSTED HERE

 

IF WE NEED TO PUSH GAMES BACK AND/OR REDUCE GAME TIMES WE WILL AS NEEDED

IF SATURDAY IS A WASH WE WILL PLAY GAMES ON SUNDAY WHERE FIELDS ARE PLAYABLE

 

**FIELD LOCATIONS** 

 

JAMES OATES COMPLEX - 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303 

NORTHCUTT FIELD - 501 RECREATION RD., AL 36303 

 PITTMAN FIELD - 1701 STADIUM ST., DOTHAN, AL 36301 

MIRACLE FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303 

 

8U/9U/10U - JAMES OATES SOFTBALL COMPLEX (Turf Infields)

11U/12U - JAMES OATES BASEBALL COMPLEX (Turf Infields) 

Please See Rules for Turf Fields at James Oates (Listed Below) 

13U - MIRACLE FIELDS HARDY AND BREWTON

14U - NORTHCUTT FIELD (NO STEEL CLEATS IN CAGE)

15U - PITTMAN FIELD

 

James Oates Turf Field Rules

  Approved Equipment Only 

No Spikes/Metal Cleats 
(Molded cleats or Athletic shoes ONLY) 
No Peanuts. No Gum. No Seeds IN PARK 
No Tobacco of any kind IN PARK 
No Sports Drinks (Only Water in Dugouts or on Fields)
No Alcohol  
No Sharp Objects 
No Pets. No Bicycles. No Scooters. ETC. 
PLEASE FOLLOW THE RULES
TEAMS THAT DO NOT FOLLOW THE RULES WILL BE REMOVED BY THE CITY

 

 

 

FUN WEEKEND FOR THE PLAYERS 

GAMEDAY TSHIRT AND WATERMELON FOR EVERY OVER THE FENCE HOMERUN

SIGN UP TODAY TOURNAMENT FILLS UP EVERY YEAR

 

 

Visit Dothan

 

 

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Wildthings 8 Malvern, AL
USA Prime Panhandle 8 Marianna, FL
Alabama Outlaws 8U 8 Dothan, AL
Diamond Athletics 8 Enterprise, AL
Tallahassee Heat 8 Tallahassee, FL
Canes Southeast 8U - Wiregrass 8 Dothan, AL
Peach Clobbers - Navy 8 Leesburg, GA
South Georgia Gnats 8 Hahira, GA
Panhandle Hurricanes 7 Chipley, FL

9U
Team Name Age City, State
SG Dragons 9 Bainbridge, GA
Alabama Outlaws 9U 9 Dothan, AL
South Houston Tribe 9 Cottonwood, AL
Vipers 9 Prattville, AL
Pace Patriots 9 Pace, FL
Gulf Coast Crush 9u 9 Panama City, FL

10U
Team Name Age City, State
Alabama Outlaws 10U 10 Dothan, AL
Grease Monkeys 10 Dothan, AL
The Boys 10 Wetumpka, AL
5 Star Gulf Coast 10u - Moore 10 Panama City, FL
Farm Plant 10 Moultrie, GA
Beehive Stars 10U 10 Auburn, AL

11U
Team Name Age City, State
Beehive Stars 11U 11 Auburn, AL
Coastal 28 11 CRAWFORDVILLE, FL
The Farm - Deloach 10U 11 Moultrie, GA
Gulf Coast Crush 10u 11 Panama City, FL
Grease Monkeys 11 Dothan, AL
Pace Patriots 11U 11 Pace, FL
Forgotten Coast Athletics 11 Port St Joe, FL
O Dawgs 11U 11 Opelika, AL
Express Baseball 11 Ozark, AL

12U
Team Name Age City, State
South Walton Hawks Kreinus 11 Santa Rosa Beach, FL
DKSA ELITE 12U 12 Thomasville, GA
Prattville Predators 12 Prattville, AL
Dothan Dingers 12 Dothan, AL
South Ga As 12 Albany, GA
Forgotten Coast Athletics 12 Port St Joe, FL
The Farm-Southwell 12 Moultrie, GA
South Houston Tribe 12U 12 Dothan, AL
South Ga Rangers 12 leesburg, GA
Tallahassee HEAT Black 12 Tallahassee, FL

13U
Team Name Age City, State
Valdosta Warhawks 13 Hahira, GA
The Squad 13 Dothan, AL
Diamond Athletics 13U 13 Enterprise, AL
Alabama Outlaws 13U 13 Dothan, AL
WAR 13U 13 TALLAHASSEE, FL

14U
Team Name Age City, State
USA Prime Panhandle 14 Marianna, FL
Clutch Baseball 14 Headland, AL
Montgomery Busters 14 Mathews, AL
Misfitz Baseball 14 Enterprise, AL
Vipers 14 Millbrook, AL

15U
Team Name Age City, State
Knuckelheads 14U 15 Thomasville, GA
Regulators 15U 15 DOTHAN, AL
Bobcat Baseball 15 Freeport, FL
South Houston Tribe 14U 15 Cottonwood, AL
Prime 9 14U Phillips 15 Dothan, AL
Clubhouse Baseball 14U 15 Molino, FL

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
14
5
Canes Southeast 8U - Wiregrass
USA Prime Panhandle
-vs- 05/18/2024 - 2:00 PM FIELD 3
8
9
Wildthings
Diamond Athletics
-vs- 05/18/2024 - 2:00 PM FIELD 4
16
1
Canes Southeast 8U - Wiregrass
Peach Clobbers - Navy
-vs- 05/18/2024 - 3:00 PM FIELD 3
14
3
Diamond Athletics
South Georgia Gnats
-vs- 05/18/2024 - 3:00 PM FIELD 4
7
12
USA Prime Panhandle
Alabama Outlaws 8U
-vs- 05/18/2024 - 4:00 PM FIELD 3
21
6
Wildthings
Panhandle Hurricanes
-vs- 05/18/2024 - 4:00 PM FIELD 4
14
13
Tallahassee Heat
Peach Clobbers - Navy
-vs- 05/18/2024 - 5:00 PM FIELD 3
19
0
South Georgia Gnats
Panhandle Hurricanes
-vs- 05/18/2024 - 5:00 PM FIELD 4
12
2
Tallahassee Heat
Alabama Outlaws 8U
-vs- 05/18/2024 - 6:00 PM FIELD 3
8
9
USA Prime Panhandle
Peach Clobbers - Navy
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM FIELD 4 (GROUP B) GM1
11
0
Alabama Outlaws 8U
Panhandle Hurricanes
-vs- 05/19/2024 - 9:20 AM FIELD 4 (GROUP B) GM2
1
12
Peach Clobbers - Navy
Alabama Outlaws 8U
-vs- 05/19/2024 - 10:40 AM FIELD 4 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
10
11
South Georgia Gnats
Wildthings
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM FIELD 3 (GROUP A) GM1
4
3
Diamond Athletics
Tallahassee Heat
-vs- 05/19/2024 - 9:20 AM FIELD 3 (GROUP A) GM2
6
12
Canes Southeast 8U - Wiregrass
Wildthings
-vs- 05/19/2024 - 10:40 AM FIELD 3 (GROUP A) GM3
10
2
Diamond Athletics
Wildthings
-vs- 05/19/2024 - 12:00 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

9U
Score
Game Date / Time Location
11
6
Alabama Outlaws 9U
South Houston Tribe
-vs- 05/18/2024 - 2:00 PM FIELD 5
3
3
Alabama Outlaws 9U
SG Dragons
-vs- 05/18/2024 - 3:00 PM FIELD 5
5
4
Pace Patriots
South Houston Tribe
-vs- 05/18/2024 - 4:00 PM FIELD 5
1
9
SG Dragons
Gulf Coast Crush 9u
-vs- 05/18/2024 - 5:00 PM FIELD 5
15
4
Pace Patriots
Vipers
-vs- 05/18/2024 - 6:00 PM FIELD 5
11
1
Gulf Coast Crush 9u
Vipers
-vs- 05/18/2024 - 7:00 PM FIELD 5
19
6
SG Dragons
South Houston Tribe
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM FIELD 5 (GM1)
3
7
Alabama Outlaws 9U
Vipers
-vs- 05/19/2024 - 9:40 AM FIELD 5 (GM2)
8
7
Gulf Coast Crush 9u
SG Dragons
-vs- 05/19/2024 - 11:20 AM FIELD 5 (GM3)
8
3
Pace Patriots
Vipers
-vs- 05/19/2024 - 1:00 PM FIELD 5 (GM4)
5
6
Gulf Coast Crush 9u
Pace Patriots
-vs- 05/19/2024 - 2:40 PM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
3
4
Grease Monkeys
Alabama Outlaws 10U
-vs- 05/18/2024 - 2:00 PM FIELD 6
4
5
Grease Monkeys
5 Star Gulf Coast 10u - Moore
-vs- 05/18/2024 - 3:00 PM FIELD 6
3
5
Alabama Outlaws 10U
Farm Plant
-vs- 05/18/2024 - 4:00 PM FIELD 6
9
1
The Boys
5 Star Gulf Coast 10u - Moore
-vs- 05/18/2024 - 5:00 PM FIELD 6
3
0
Beehive Stars 10U
Farm Plant
-vs- 05/18/2024 - 6:00 PM FIELD 6
2
7
The Boys
Beehive Stars 10U
-vs- 05/18/2024 - 7:00 PM FIELD 6
4
3
Alabama Outlaws 10U
5 Star Gulf Coast 10u - Moore
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM FIELD 6 (GM1)
5
0
The Boys
Grease Monkeys
-vs- 05/19/2024 - 9:40 AM FIELD 6 (GM2)
15
0
Beehive Stars 10U
Alabama Outlaws 10U
-vs- 05/19/2024 - 11:20 AM FIELD 6 (GM3)
15
12
Farm Plant
The Boys
-vs- 05/19/2024 - 1:00 PM FIELD 6 (GM4)
11
0
Beehive Stars 10U
Farm Plant
-vs- 05/19/2024 - 2:40 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
0
6
Coastal 28
The Farm - Deloach 10U
-vs- 05/18/2024 - 2:00 PM FIELD 3
5
6
Beehive Stars 11U
The Farm - Deloach 10U
-vs- 05/18/2024 - 3:00 PM FIELD 2
3
6
Coastal 28
Forgotten Coast Athletics
-vs- 05/18/2024 - 3:00 PM FIELD 3
12
0
Pace Patriots 11U
Forgotten Coast Athletics
-vs- 05/18/2024 - 4:00 PM FIELD 2
3
4
Express Baseball
O Dawgs 11U
-vs- 05/18/2024 - 4:00 PM FIELD 3
6
7
Gulf Coast Crush 10u
Beehive Stars 11U
-vs- 05/18/2024 - 5:00 PM FIELD 2
2
9
Grease Monkeys
Express Baseball
-vs- 05/18/2024 - 5:00 PM FIELD 3
9
1
O Dawgs 11U
Gulf Coast Crush 10u
-vs- 05/18/2024 - 6:00 PM FIELD 2
1
15
Grease Monkeys
Pace Patriots 11U
-vs- 05/18/2024 - 6:00 PM FIELD 3
2
15
Coastal 28
Gulf Coast Crush 10u
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM FIELD 3 (GROUP B) GM1
10
0
Forgotten Coast Athletics
Grease Monkeys
-vs- 05/19/2024 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP B) GM2
15
1
Gulf Coast Crush 10u
Forgotten Coast Athletics
-vs- 05/19/2024 - 11:20 AM FIELD 3 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
5
15
Express Baseball
Beehive Stars 11U
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM FIELD 2 (GROUP A) GM1
3
2
O Dawgs 11U
The Farm - Deloach 10U
-vs- 05/19/2024 - 9:40 AM FIELD 2 (GROUP A) GM2
6
9
Pace Patriots 11U
Beehive Stars 11U
-vs- 05/19/2024 - 11:20 AM FIELD 2 (GROUP A) GM3
6
8
O Dawgs 11U
Beehive Stars 11U
-vs- 05/19/2024 - 1:00 PM FIELD 2 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
0
7
South Houston Tribe 12U
South Walton Hawks Kreinus
-vs- 05/18/2024 - 2:00 PM FIELD 4
1
3
Dothan Dingers
DKSA ELITE 12U
-vs- 05/18/2024 - 2:00 PM FIELD 5
2
3
South Houston Tribe 12U
South Ga As
-vs- 05/18/2024 - 3:00 PM FIELD 4
4
3
DKSA ELITE 12U
Forgotten Coast Athletics
-vs- 05/18/2024 - 3:00 PM FIELD 5
3
2
Prattville Predators
South Walton Hawks Kreinus
-vs- 05/18/2024 - 4:00 PM FIELD 4
7
3
Dothan Dingers
The Farm-Southwell
-vs- 05/18/2024 - 4:00 PM FIELD 5
2
6
South Ga As
South Ga Rangers
-vs- 05/18/2024 - 5:00 PM FIELD 4
12
1
Tallahassee HEAT Black
Forgotten Coast Athletics
-vs- 05/18/2024 - 5:00 PM FIELD 5
1
10
South Ga Rangers
Prattville Predators
-vs- 05/18/2024 - 6:00 PM FIELD 4
1
17
The Farm-Southwell
Tallahassee HEAT Black
-vs- 05/18/2024 - 6:00 PM FIELD 5
3
7
Forgotten Coast Athletics
The Farm-Southwell
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM FIELD 5 (GROUP B) GM1
15
6
South Ga Rangers
South Houston Tribe 12U
-vs- 05/19/2024 - 9:40 AM FIELD 5 (GROUP B) GM1
14
4
South Ga As
The Farm-Southwell
-vs- 05/19/2024 - 11:20 AM FIELD 5 (GROUP B) GM3
9
8
South Ga As
South Ga Rangers
-vs- 05/19/2024 - 1:00 PM FIELD 5 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
4
5
Dothan Dingers
South Walton Hawks Kreinus
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM FIELD 4 (GROUP A) GM1
5
9
Prattville Predators
DKSA ELITE 12U
-vs- 05/19/2024 - 9:40 AM FIELD 4 (GROUP A) GM2
14
1
Tallahassee HEAT Black
South Walton Hawks Kreinus
-vs- 05/19/2024 - 11:20 AM FIELD 4 (GROUP A) GM3
5
11
DKSA ELITE 12U
Tallahassee HEAT Black
-vs- 05/19/2024 - 1:00 PM FIELD 4 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
5
0
WAR 13U
Alabama Outlaws 13U
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM HARDY
3
3
The Squad
Diamond Athletics 13U
-vs- 05/19/2024 - 9:00 AM HARDY
0
5
The Squad
Valdosta Warhawks
-vs- 05/19/2024 - 10:00 AM HARDY
3
12
The Squad
Alabama Outlaws 13U
-vs- 05/19/2024 - 11:00 AM HARDY (GM1)
4
6
WAR 13U
Diamond Athletics 13U
-vs- 05/19/2024 - 12:40 PM HARDY (GM2)
4
8
Alabama Outlaws 13U
Valdosta Warhawks
-vs- 05/19/2024 - 2:20 PM HARDY (GM3)
15
0
Diamond Athletics 13U
Valdosta Warhawks
-vs- 05/19/2024 - 4:00 PM HARDY (CHAMPIONSHIP)

14U
Score
Game Date / Time Location
1
2
USA Prime Panhandle
Misfitz Baseball
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM NORTHCUTT
2
5
USA Prime Panhandle
Clutch Baseball
-vs- 05/19/2024 - 9:00 AM NORTHCUTT
2
0
Montgomery Busters
Vipers
-vs- 05/19/2024 - 10:00 AM NORTHCUTT
10
3
USA Prime Panhandle
Vipers
-vs- 05/19/2024 - 11:00 AM NORTHCUTT (GM1)
4
7
Clutch Baseball
Misfitz Baseball
-vs- 05/19/2024 - 12:40 PM NORTHCUTT (GM2)
7
0
Montgomery Busters
USA Prime Panhandle
-vs- 05/19/2024 - 2:20 PM NORTHCUTT (GM3)
0
7
Misfitz Baseball
Montgomery Busters
-vs- 05/19/2024 - 4:00 PM NORTHCUTT (CHAMPIONSHIP)

15U
Score
Game Date / Time Location
0
14
South Houston Tribe 14U
Regulators 15U
-vs- 05/19/2024 - 8:00 AM PITTMAN
1
2
Bobcat Baseball
Prime 9 14U Phillips
-vs- 05/19/2024 - 9:00 AM PITTMAN
0
8
Knuckelheads 14U
Clubhouse Baseball 14U
-vs- 05/19/2024 - 10:00 AM PITTMAN
3
1
Bobcat Baseball
Knuckelheads 14U
-vs- 05/19/2024 - 11:00 AM PITTMAN (GM1)
5
0
Prime 9 14U Phillips
South Houston Tribe 14U
-vs- 05/19/2024 - 12:30 PM PITTMAN (GM2)
4
1
Regulators 15U
Bobcat Baseball
-vs- 05/19/2024 - 2:00 PM PITTMAN (GM3)
8
4
Clubhouse Baseball 14U
Prime 9 14U Phillips
-vs- 05/19/2024 - 3:30 PM PITTMAN (GM4)
0
3
Regulators 15U
Clubhouse Baseball 14U
-vs- 05/19/2024 - 5:00 PM PITTMAN (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Diamond Athletics 4-0-0 16-2-1 1 2
Wildthings 3-2-0 30-26-0 2 5
Canes Southeast 8U - Wiregrass 2-1-0 21-11-0 3 1
Tallahassee Heat 2-1-0 4-1-0 4 3
South Georgia Gnats 1-2-0 1-5-0 5 4
Alabama Outlaws 8U 3-1-0 14-17-0 6 6
Peach Clobbers - Navy 1-3-0 5-10-0 7 8
USA Prime Panhandle 0-3-0 15-18-0 8 7
Panhandle Hurricanes 0-3-0 0-6-0 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-18 Canes Southeast 8U - Wiregrass 14 USA Prime Panhandle 5
5-18 Wildthings 8 Diamond Athletics 9
5-18 Canes Southeast 8U - Wiregrass 16 Peach Clobbers - Navy 1
5-18 Diamond Athletics 14 South Georgia Gnats 3
5-18 USA Prime Panhandle 7 Alabama Outlaws 8U 12
5-18 Wildthings 21 Panhandle Hurricanes 6
5-18 Tallahassee Heat 14 Peach Clobbers - Navy 13
5-18 South Georgia Gnats 19 Panhandle Hurricanes 0
5-18 Tallahassee Heat 12 Alabama Outlaws 8U 2
5-19 USA Prime Panhandle 8 Peach Clobbers - Navy 9
5-19 Alabama Outlaws 8U 11 Panhandle Hurricanes 0
5-19 Peach Clobbers - Navy 1 Alabama Outlaws 8U 12
5-19 South Georgia Gnats 10 Wildthings 11
5-19 Diamond Athletics 4 Tallahassee Heat 3
5-19 Canes Southeast 8U - Wiregrass 6 Wildthings 12
5-19 Diamond Athletics 10 Wildthings 2

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Pace Patriots 4-0-0 7-1-0 1 2
Gulf Coast Crush 9u 3-1-0 7-3-1 2 1
Vipers 1-3-0 1-3-0 3 6
SG Dragons 1-2-1 10-8-1 4 4
Alabama Outlaws 9U 1-1-1 30-19-4 5 3
South Houston Tribe 0-3-0 2-21-1 6 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-18 Alabama Outlaws 9U 11 South Houston Tribe 6
5-18 Alabama Outlaws 9U 3 SG Dragons 3
5-18 Pace Patriots 5 South Houston Tribe 4
5-18 SG Dragons 1 Gulf Coast Crush 9u 9
5-18 Pace Patriots 15 Vipers 4
5-18 Gulf Coast Crush 9u 11 Vipers 1
5-19 SG Dragons 19 South Houston Tribe 6
5-19 Alabama Outlaws 9U 3 Vipers 7
5-19 Gulf Coast Crush 9u 8 SG Dragons 7
5-19 Pace Patriots 8 Vipers 3
5-19 Gulf Coast Crush 9u 5 Pace Patriots 6

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Beehive Stars 10U 4-0-0 4-0-0 1 1
Farm Plant 2-2-0 2-2-0 2 2
The Boys 2-2-0 2-2-0 3 3
Alabama Outlaws 10U 2-2-0 12-29-1 4 4
5 Star Gulf Coast 10u - Moore 1-2-0 5-9-0 5 5
Grease Monkeys 0-3-0 7-15-1 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-18 Grease Monkeys 3 Alabama Outlaws 10U 4
5-18 Grease Monkeys 4 5 Star Gulf Coast 10u - Moore 5
5-18 Alabama Outlaws 10U 3 Farm Plant 5
5-18 The Boys 9 5 Star Gulf Coast 10u - Moore 1
5-18 Beehive Stars 10U 3 Farm Plant 0
5-18 The Boys 2 Beehive Stars 10U 7
5-19 Alabama Outlaws 10U 4 5 Star Gulf Coast 10u - Moore 3
5-19 The Boys 5 Grease Monkeys 0
5-19 Beehive Stars 10U 15 Alabama Outlaws 10U 0
5-19 Farm Plant 15 The Boys 12
5-19 Beehive Stars 10U 11 Farm Plant 0

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Beehive Stars 11U 4-1-0 4-1-0 1 5
O Dawgs 11U 3-1-0 3-1-0 2 2
Pace Patriots 11U 2-1-0 8-3-0 3 1
The Farm - Deloach 10U 2-1-0 2-1-0 4 3
Express Baseball 1-2-0 19-8-0 5 4
Gulf Coast Crush 10u 2-2-0 3-4-0 6 8
Forgotten Coast Athletics 2-2-0 2-7-1 7 6
Coastal 28 0-3-0 8-18-1 8 7
Grease Monkeys 0-3-0 4-15-1 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-18 Coastal 28 0 The Farm - Deloach 10U 6
5-18 Beehive Stars 11U 5 The Farm - Deloach 10U 6
5-18 Coastal 28 3 Forgotten Coast Athletics 6
5-18 Pace Patriots 11U 12 Forgotten Coast Athletics 0
5-18 Express Baseball 3 O Dawgs 11U 4
5-18 Gulf Coast Crush 10u 6 Beehive Stars 11U 7
5-18 Grease Monkeys 2 Express Baseball 9
5-18 O Dawgs 11U 9 Gulf Coast Crush 10u 1
5-18 Grease Monkeys 1 Pace Patriots 11U 15
5-19 Coastal 28 2 Gulf Coast Crush 10u 15
5-19 Forgotten Coast Athletics 10 Grease Monkeys 0
5-19 Gulf Coast Crush 10u 15 Forgotten Coast Athletics 1
5-19 Express Baseball 5 Beehive Stars 11U 15
5-19 O Dawgs 11U 3 The Farm - Deloach 10U 2
5-19 Pace Patriots 11U 6 Beehive Stars 11U 9
5-19 O Dawgs 11U 6 Beehive Stars 11U 8

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee HEAT Black 4-0-0 14-2-0 1 1
DKSA ELITE 12U 3-1-0 5-2-0 2 3
Prattville Predators 2-1-0 2-1-0 3 2
South Walton Hawks Kreinus 2-2-0 2-2-0 4 4
Dothan Dingers 1-2-0 3-4-0 5 5
South Ga As 3-1-0 6-2-0 6 6
South Ga Rangers 2-2-0 2-4-1 7 7
South Houston Tribe 12U 0-3-0 1-20-0 8 8
The Farm-Southwell 1-3-0 1-3-0 9 10
Forgotten Coast Athletics 0-3-0 9-19-2 10 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-18 South Houston Tribe 12U 0 South Walton Hawks Kreinus 7
5-18 Dothan Dingers 1 DKSA ELITE 12U 3
5-18 South Houston Tribe 12U 2 South Ga As 3
5-18 DKSA ELITE 12U 4 Forgotten Coast Athletics 3
5-18 Prattville Predators 3 South Walton Hawks Kreinus 2
5-18 Dothan Dingers 7 The Farm-Southwell 3
5-18 South Ga As 2 South Ga Rangers 6
5-18 Tallahassee HEAT Black 12 Forgotten Coast Athletics 1
5-18 South Ga Rangers 1 Prattville Predators 10
5-18 The Farm-Southwell 1 Tallahassee HEAT Black 17
5-19 Forgotten Coast Athletics 3 The Farm-Southwell 7
5-19 South Ga Rangers 15 South Houston Tribe 12U 6
5-19 South Ga As 14 The Farm-Southwell 4
5-19 South Ga As 9 South Ga Rangers 8
5-19 Dothan Dingers 4 South Walton Hawks Kreinus 5
5-19 Prattville Predators 5 DKSA ELITE 12U 9
5-19 Tallahassee HEAT Black 14 South Walton Hawks Kreinus 1
5-19 DKSA ELITE 12U 5 Tallahassee HEAT Black 11

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Diamond Athletics 13U 2-0-1 16-6-1 1 3
Valdosta Warhawks 2-1-0 2-1-0 2 1
WAR 13U 1-1-0 12-7-2 3 2
Alabama Outlaws 13U 1-2-0 7-11-0 4 5
The Squad 0-2-1 19-11-2 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-19 WAR 13U 5 Alabama Outlaws 13U 0
5-19 The Squad 3 Diamond Athletics 13U 3
5-19 The Squad 0 Valdosta Warhawks 5
5-19 The Squad 3 Alabama Outlaws 13U 12
5-19 WAR 13U 4 Diamond Athletics 13U 6
5-19 Alabama Outlaws 13U 4 Valdosta Warhawks 8
5-19 Diamond Athletics 13U 15 Valdosta Warhawks 0

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Montgomery Busters 3-0-0 3-0-0 1 1
Misfitz Baseball 2-1-0 8-5-0 2 2
Clutch Baseball 1-1-0 15-7-0 3 3
USA Prime Panhandle 1-3-0 13-23-1 4 4
Vipers 0-2-0 0-2-0 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-19 USA Prime Panhandle 1 Misfitz Baseball 2
5-19 USA Prime Panhandle 2 Clutch Baseball 5
5-19 Montgomery Busters 2 Vipers 0
5-19 USA Prime Panhandle 10 Vipers 3
5-19 Clutch Baseball 4 Misfitz Baseball 7
5-19 Montgomery Busters 7 USA Prime Panhandle 0
5-19 Misfitz Baseball 0 Montgomery Busters 7

15U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Clubhouse Baseball 14U 3-0-0 3-0-0 1 2
Regulators 15U 2-1-0 8-2-1 2 1
Prime 9 14U Phillips 2-1-0 2-1-0 3 3
Bobcat Baseball 1-2-0 3-4-0 4 4
Knuckelheads 14U 0-2-0 0-2-0 5 5
South Houston Tribe 14U 0-2-0 0-2-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-19 South Houston Tribe 14U 0 Regulators 15U 14
5-19 Bobcat Baseball 1 Prime 9 14U Phillips 2
5-19 Knuckelheads 14U 0 Clubhouse Baseball 14U 8
5-19 Bobcat Baseball 3 Knuckelheads 14U 1
5-19 Prime 9 14U Phillips 5 South Houston Tribe 14U 0
5-19 Regulators 15U 4 Bobcat Baseball 1
5-19 Clubhouse Baseball 14U 8 Prime 9 14U Phillips 4
5-19 Regulators 15U 0 Clubhouse Baseball 14U 3

Event Address: 300 TAYLOR RD, DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

DOTHAN WEATHER