Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

2021 NEW SEASON - BATTER UP VII - MARIANNA, FL

MERE SPORTS COMPLEX / MARIANNA, FL
October 31, 2020 through November 1, 2020

**2021 NEW SEASON BASEBALL SCHEDULE**  (MARIANNA, FLORIDA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.  TEAMS MOVE UP IN AGE STARTING SEPTEMBER 1, 2020 FOR THE 2021 SEASON.

 


BRACKETS POSTED

14U NO STEEL CLEATS ON PORTABLE MOUND FIELD 1


15U - WILL BE PLAYED AT CHIPLEY HIGH SCHOOL - CHIPLEY, FLORIDA - VARSITY AND JV FIELDS ARE LOCATED SIDE BY SIDE

 

Please note by playing in a TBUSA event teams, players, coaches, parents
and spectators do so on a volunteer basis. If you or any one associated
with your team is sick or has underlying health conditions please stay
home. Coach please relay this information to anyone associated with your
team that plans on attending the TBUSA event.

TBUSA will do our best to keep everyone safe.

TBUSA will be establishing some guidelines for tournament PLAY

TEAM GATE FEE $225 WILL BE ADDED TO TOURNAMENT ENTRY FEE. ALL FEES MUST BE PAID PRIOR TO TEAMS FIRST GAME (NO EXCEPTIONS). THERE WILL BE DESIGNATED TABLE AT THE ENTRANCE FOR ONE COACH OR TEAM MOM TO CHECK IN AND PAY.

ALL TBUSA STAFF AND UMPIRES WILL HAVE THEIR TEMPERATURES TAKEN EACH DAY
PRIOR TO PLAY

NO SPECTATORS OR PARENTS IN BLEACHERS THERE WILL BE DESIGNATED AREAS
ALONG THE FENCE WHERE TENTS OR CHAIRS CAN BE SET UP FOR SPECTATORS.
PLEASE TRY TO STAY WITH YOUR FAMILY DURING THE TOURNAMENT.

STAY SAFE - 6FT APART SIGNS WILL BE POSTED THROUGHOUT THE PARK.

BLEACHERS WILL BE DESIGNATED ONLY FOR THE TEAM PLAYERS AND COACHES PLAYING AT THAT DESIGNATED TIME ON THAT FIELD. NO OTHER TEAM MAY OCCUPY THAT BLEACHER UNTIL THE TEAM PLAYING HAS CLEARED THE AREA. COACHES LETS TRY TO KEEP HALF TEAM IN DUGOUT AND HALF IN THE BLEACHERS DURING EACH GAME.

NO CATCHER EQUIPMENT SHOULD BE SHARED.

NO COMMUNITY WATER COOLERS IN DUGOUT.

NO HANDSHAKES OR AWARD CEREMONIES AFTER GAMES.

EACH TEAM WILL PROVIDE 2 NEW GAME BALLS BEFORE EACH GAME WITH TEAMS NAME
OR INITIALS FOR IDENTIFICATION AND HAVE OTHERS AVAILABLE IF NECESSARY.
EACH TEAM WILL PLAY DEFENSE WITH THEIR TEAMS DESIGNATED BASEBALLS EACH
INNING.

I KNOW THIS IS ALOT BUT LETS TRY OUR BEST SO WE CAN STAY SAFE AND
CONTINUE TO PLAY.

THANK YOU FOR YOUR PATIENCE.


Jerry Strauss
Travel Ball USA
https://www.TBUSATournaments.com

 

COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  October 28, 2020 at 6 pm CST

Pay online or make checks payable to TBUSA.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Tallahassee Renegades 8U 8 Tallahassee, FL
LA Sliders 8 Newville, AL
5 Star National Buhler 8 Tifton, GA
Dirtbags 8u 8 Enterprise, AL
Ozark Express 8 Ozark, AL

9U
Team Name Age City, State
Florida Grind 9 Panama City, FL
Tallahassee Renegades 9 Tallahassee, FL
Dothan Dingers 9U 9 Dothan, AL
Tallahassee Heat BLACK 9 Tallahassee, FL
South Walton Hawks 9U 9 Santa Rosa Beach, FL

10U
No teams have registered for this age group.

11U
Team Name Age City, State
Overdrive 11 Rehobeth, AL
Tallahassee Renegades 11 Tallahassee, FL
Powermill 11U 11 Tallahassee, FL

12U
Team Name Age City, State
NWFL United 12 Laurel hill, FL
Tallahassee Bombers 12 Tallahassee, FL
American Thunder 12 Dothan, AL
5 Star National Gowdy/Grubbs 12 Tifton, GA

13U
Team Name Age City, State
Pirates Baseball 13 Sneads, FL
Line Drive Bragg 13 Sylvester, GA
Bill Bond Legacy 13u 13 Pensacola, FL

14U
Team Name Age City, State
Turn Two 14 Dothan, AL
Florida Grind 14U 14 Panama city, FL
Pines - Rowe 14 Nashville, GA
5 Star National Haynes 14 Tifton, GA
Game On 14 Albany, GA

15U
Team Name Age City, State
Wiregrass Cardinals 15U 15 Newville, AL
Allstar Athletics 15 andalusia, AL
Panhandle Trojans 15 Panama City, FL
Line Drive 15U Hannah 15 Sylvester, GA
Southern Rattlers 15 Marianna, FL

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
0
13
Tallahassee Renegades 8U
LA Sliders
-vs- 10/31/2020 - 9:00 AM FIELD 7
21
1
LA Sliders
Ozark Express
-vs- 10/31/2020 - 10:20 AM FIELD 7
22
2
Tallahassee Renegades 8U
Dirtbags 8u
-vs- 10/31/2020 - 11:40 AM FIELD 7
17
5
5 Star National Buhler
Ozark Express
-vs- 10/31/2020 - 1:00 PM FIELD 7
15
10
5 Star National Buhler
Dirtbags 8u
-vs- 10/31/2020 - 2:20 PM FIELD 7
14
4
Dirtbags 8u
Ozark Express
-vs- 11/01/2020 - 9:00 AM FIELD 5 (GM1)
6
14
5 Star National Buhler
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 11/01/2020 - 10:20 AM FIELD 5 (GM2)
20
12
LA Sliders
Dirtbags 8u
-vs- 11/01/2020 - 11:40 AM FIELD 5 (GM3)
18
13
LA Sliders
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 11/01/2020 - 1:00 PM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
20
3
South Walton Hawks 9U
Florida Grind
-vs- 10/31/2020 - 9:00 AM FIELD 4
7
12
South Walton Hawks 9U
Tallahassee Heat BLACK
-vs- 10/31/2020 - 10:40 AM FIELD 4
17
2
Florida Grind
Tallahassee Renegades
-vs- 10/31/2020 - 12:20 PM FIELD 4
4
4
Dothan Dingers 9U
Tallahassee Heat BLACK
-vs- 10/31/2020 - 2:00 PM FIELD 4
14
13
Dothan Dingers 9U
Tallahassee Renegades
-vs- 10/31/2020 - 3:40 PM FIELD 4
13
11
Florida Grind
Tallahassee Renegades
-vs- 11/01/2020 - 9:00 AM FIELD 4 (GM1)
3
24
Dothan Dingers 9U
South Walton Hawks 9U
-vs- 11/01/2020 - 10:40 AM FIELD 4 (GM2)
17
5
Tallahassee Heat BLACK
Florida Grind
-vs- 11/01/2020 - 12:20 PM FIELD 4 (GM3)
4
14
Tallahassee Heat BLACK
South Walton Hawks 9U
-vs- 11/01/2020 - 2:00 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
3
10
Overdrive
Powermill 11U
-vs- 10/31/2020 - 9:00 AM FIELD 3
9
10
Overdrive
Tallahassee Renegades
-vs- 10/31/2020 - 10:40 AM FIELD 3
8
3
Powermill 11U
Tallahassee Renegades
-vs- 10/31/2020 - 12:20 PM FIELD 3
5
10
Tallahassee Renegades
Overdrive
-vs- 10/31/2020 - 2:00 PM FIELD 3 (GM1)
8
7
Powermill 11U
Overdrive
-vs- 10/31/2020 - 3:40 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
7
8
Tallahassee Bombers
American Thunder
-vs- 10/31/2020 - 9:00 AM FIELD 5
3
6
Tallahassee Bombers
5 Star National Gowdy/Grubbs
-vs- 10/31/2020 - 10:40 AM FIELD 5
7
9
NWFL United
American Thunder
-vs- 10/31/2020 - 12:20 PM FIELD 5
1
13
NWFL United
5 Star National Gowdy/Grubbs
-vs- 10/31/2020 - 2:00 PM FIELD 5
10
1
American Thunder
Tallahassee Bombers
-vs- 11/01/2020 - 9:00 AM FIELD 3 (GM1)
11
0
5 Star National Gowdy/Grubbs
NWFL United
-vs- 11/01/2020 - 10:40 AM FIELD 3 (GM2)
3
11
American Thunder
5 Star National Gowdy/Grubbs
-vs- 11/01/2020 - 12:20 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

13U
Score
Game Date / Time Location
-
-
Pirates Baseball
Bill Bond Legacy 13u
-vs- 10/31/2020 - 9:00 AM FIELD 2
-
-
Pirates Baseball
Line Drive Bragg
-vs- 10/31/2020 - 10:40 AM FIELD 2
-
-
Bill Bond Legacy 13u
Line Drive Bragg
-vs- 10/31/2020 - 12:20 PM FIELD 2
-
-
Seed 2
Seed 3
-vs- 10/31/2020 - 2:00 PM FIELD 2 (GM1)
-
-
Seed 1
Winner Game 1
-vs- 10/31/2020 - 3:40 PM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

14U
Score
Game Date / Time Location
6
2
Turn Two
Florida Grind 14U
-vs- 10/31/2020 - 9:00 AM FIELD 1
8
7
Turn Two
Game On
-vs- 10/31/2020 - 10:40 AM FIELD 1
0
8
Florida Grind 14U
5 Star National Haynes
-vs- 10/31/2020 - 12:20 PM FIELD 1
0
18
Game On
Pines - Rowe
-vs- 10/31/2020 - 2:00 PM FIELD 1
3
5
5 Star National Haynes
Pines - Rowe
-vs- 10/31/2020 - 3:40 PM FIELD 1
9
1
Florida Grind 14U
Game On
-vs- 11/01/2020 - 9:00 AM FIELD 1 (GM1)
3
0
Turn Two
5 Star National Haynes
-vs- 11/01/2020 - 10:40 AM FIELD 1 (GM2)
5
2
Pines - Rowe
Florida Grind 14U
-vs- 11/01/2020 - 12:20 PM FIELD 1 (GM3)
7
3
Turn Two
Pines - Rowe
-vs- 11/01/2020 - 2:00 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

15U
Score
Game Date / Time Location
7
8
Southern Rattlers
Allstar Athletics
-vs- 10/31/2020 - 8:00 AM CHIPLEY VARSITY
4
25
Panhandle Trojans
Wiregrass Cardinals 15U
-vs- 10/31/2020 - 8:00 AM CHIPLEY JV
7
2
Allstar Athletics
Line Drive 15U Hannah
-vs- 10/31/2020 - 9:30 AM CHIPLEY VARSITY
3
1
Southern Rattlers
Panhandle Trojans
-vs- 10/31/2020 - 9:30 AM CHIPLEY JV
5
2
Wiregrass Cardinals 15U
Line Drive 15U Hannah
-vs- 10/31/2020 - 11:00 AM CHIPLEY VARSITY
6
4
Panhandle Trojans
Line Drive 15U Hannah
-vs- 10/31/2020 - 12:30 PM CHIPLEY VARSITY (GM1)
1
5
Allstar Athletics
Southern Rattlers
-vs- 10/31/2020 - 1:00 PM CHIPLEY JV (GM2)
11
1
Wiregrass Cardinals 15U
Panhandle Trojans
-vs- 10/31/2020 - 2:10 PM CHIPLEY VARSITY (GM3)
5
4
Wiregrass Cardinals 15U
Southern Rattlers
-vs- 10/31/2020 - 4:00 PM CHIPLEY VARSITY (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
LA Sliders 4-0-0 11-4-0 1 1
Tallahassee Renegades 8U 2-2-0 10-6-0 2 3
5 Star National Buhler 2-1-0 4-5-0 3 2
Dirtbags 8u 1-3-0 8-11-0 4 4
Ozark Express 0-3-0 1-20-0 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-31 Tallahassee Renegades 8U 0 LA Sliders 13
0-31 LA Sliders 21 Ozark Express 1
0-31 Tallahassee Renegades 8U 22 Dirtbags 8u 2
0-31 5 Star National Buhler 17 Ozark Express 5
0-31 5 Star National Buhler 15 Dirtbags 8u 10
1-01 Dirtbags 8u 14 Ozark Express 4
1-01 5 Star National Buhler 6 Tallahassee Renegades 8U 14
1-01 LA Sliders 20 Dirtbags 8u 12
1-01 LA Sliders 18 Tallahassee Renegades 8U 13

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 9U 3-1-0 5-2-0 1 3
Tallahassee Heat BLACK 2-1-1 7-5-1 2 1
Dothan Dingers 9U 1-1-1 2-6-1 3 2
Florida Grind 2-2-0 3-7-0 4 4
Tallahassee Renegades 0-3-0 3-6-2 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-31 South Walton Hawks 9U 20 Florida Grind 3
0-31 South Walton Hawks 9U 7 Tallahassee Heat BLACK 12
0-31 Florida Grind 17 Tallahassee Renegades 2
0-31 Dothan Dingers 9U 4 Tallahassee Heat BLACK 4
0-31 Dothan Dingers 9U 14 Tallahassee Renegades 13
1-01 Florida Grind 13 Tallahassee Renegades 11
1-01 Dothan Dingers 9U 3 South Walton Hawks 9U 24
1-01 Tallahassee Heat BLACK 17 Florida Grind 5
1-01 Tallahassee Heat BLACK 4 South Walton Hawks 9U 14

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Powermill 11U 3-0-0 6-1-0 1 1
Overdrive 1-3-0 6-9-0 2 3
Tallahassee Renegades 1-2-0 3-4-0 3 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-31 Overdrive 3 Powermill 11U 10
0-31 Overdrive 9 Tallahassee Renegades 10
0-31 Powermill 11U 8 Tallahassee Renegades 3
0-31 Tallahassee Renegades 5 Overdrive 10
0-31 Powermill 11U 8 Overdrive 7

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
5 Star National Gowdy/Grubbs 4-0-0 10-3-1 1 1
American Thunder 3-1-0 6-5-0 2 2
Tallahassee Bombers 0-3-0 1-8-0 3 3
NWFL United 0-3-0 1-12-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-31 Tallahassee Bombers 7 American Thunder 8
0-31 Tallahassee Bombers 3 5 Star National Gowdy/Grubbs 6
0-31 NWFL United 7 American Thunder 9
0-31 NWFL United 1 5 Star National Gowdy/Grubbs 13
1-01 American Thunder 10 Tallahassee Bombers 1
1-01 5 Star National Gowdy/Grubbs 11 NWFL United 0
1-01 American Thunder 3 5 Star National Gowdy/Grubbs 11

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Seed 1 0-0-0 0-0-0
Winner Game 1 0-0-0 0-0-0
Seed 3 0-0-0 0-0-0
Seed 2 0-0-0 0-0-0
Bill Bond Legacy 13u 0-0-0 0-0-0
Line Drive Bragg 0-0-0 0-0-0
Pirates Baseball 0-0-0 2-4-0

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-31 Pirates Baseball - Bill Bond Legacy 13u -
0-31 Pirates Baseball - Line Drive Bragg -
0-31 Bill Bond Legacy 13u - Line Drive Bragg -
0-31 Seed 2 - Seed 3 -
0-31 Seed 1 - Winner Game 1 -

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Turn Two 4-0-0 6-6-0 1 2
Pines - Rowe 3-1-0 5-2-1 2 1
5 Star National Haynes 1-2-0 2-4-0 3 3
Florida Grind 14U 1-3-0 2-5-0 4 4
Game On 0-3-0 1-8-1 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-31 Turn Two 6 Florida Grind 14U 2
0-31 Turn Two 8 Game On 7
0-31 Florida Grind 14U 0 5 Star National Haynes 8
0-31 Game On 0 Pines - Rowe 18
0-31 5 Star National Haynes 3 Pines - Rowe 5
1-01 Florida Grind 14U 9 Game On 1
1-01 Turn Two 3 5 Star National Haynes 0
1-01 Pines - Rowe 5 Florida Grind 14U 2
1-01 Turn Two 7 Pines - Rowe 3

15U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Wiregrass Cardinals 15U 4-0-0 9-5-0 1 1
Southern Rattlers 2-2-0 2-2-0 2 3
Allstar Athletics 2-1-0 6-4-0 3 2
Panhandle Trojans 1-3-0 7-13-0 4 5
Line Drive 15U Hannah 0-3-0 0-3-0 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-31 Southern Rattlers 7 Allstar Athletics 8
0-31 Panhandle Trojans 4 Wiregrass Cardinals 15U 25
0-31 Allstar Athletics 7 Line Drive 15U Hannah 2
0-31 Southern Rattlers 3 Panhandle Trojans 1
0-31 Wiregrass Cardinals 15U 5 Line Drive 15U Hannah 2
0-31 Panhandle Trojans 6 Line Drive 15U Hannah 4
0-31 Allstar Athletics 1 Southern Rattlers 5
0-31 Wiregrass Cardinals 15U 11 Panhandle Trojans 1
0-31 Wiregrass Cardinals 15U 5 Southern Rattlers 4

Event Address: 3625 CAVERNS RD, MARIANNA, FL 32446

Map and Directions Map and Directions

Weather: