Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

2021 NEW SEASON - TBUSA GOING PINK - DOTHAN, AL

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
October 3, 2020 through October 4, 2020

**2021 NEW SEASON BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, ALABAMA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.  TEAMS MOVE UP IN AGE STARTING SEPTEMBER 1, 2020 FOR THE 2021 SEASON.

 

**12U PLEASE LOOK AT SUNDAY B BRACKET**

12U TEAM HAD TO PULL SATURDAY - ELIMINATION B BRACKET UPDATED 

 

**FIELD LOCATIONS**  

 

JAMES OATES BASEBALL/SOFTBALL COMPLEX - 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303     

 PITTMAN FIELD - 1701 STADIUM DR., DOTHAN, AL 36301   

NORTHCUTT FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303 

MIRACLE FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303

 HEADLAND HIGH SCHOOL -  312 E MAIN ST, HEADLAND, AL 36345  


8U/9U/10U - JAMES OATES SOFTBALL COMPLEX - SB     

11U/12U - JAMES OATES BASEBALL COMPLEX -BB 

13U - MIRACLE FIELD    

14U - PITTMAN AND NORTHCUTT 

15U - HEADLAND HIGH SCHOOL FIELD

 

UPDATE Mask Requirement Simple Terms

WHERE TO STAY

Travel Planner


15U - WILL BE PLAYED AT HEADLAND HIGH SCHOOL - HEADLAND, ALABAMA

 

Please note by playing in a TBUSA event teams, players, coaches, parents
and spectators do so on a volunteer basis. If you or any one associated
with your team is sick or has underlying health conditions please stay
home. Coach please relay this information to anyone associated with your
team that plans on attending the TBUSA event.

TBUSA will do our best to keep everyone safe.

TBUSA will be establishing some guidelines for tournament PLAY

TEAM GATE FEE $225 WILL BE ADDED TO TOURNAMENT ENTRY FEE. ALL FEES MUST BE PAID PRIOR TO TEAMS FIRST GAME (NO EXCEPTIONS). THERE WILL BE DESIGNATED TABLE AT THE ENTRANCE FOR ONE COACH OR TEAM MOM TO CHECK IN AND PAY.

ALL TBUSA STAFF AND UMPIRES WILL HAVE THEIR TEMPERATURES TAKEN EACH DAY
PRIOR TO PLAY

NO SPECTATORS OR PARENTS IN BLEACHERS THERE WILL BE DESIGNATED AREAS
ALONG THE FENCE WHERE TENTS OR CHAIRS CAN BE SET UP FOR SPECTATORS.
PLEASE TRY TO STAY WITH YOUR FAMILY DURING THE TOURNAMENT.

STAY SAFE - 6FT APART SIGNS WILL BE POSTED THROUGHOUT THE PARK.

BLEACHERS WILL BE DESIGNATED ONLY FOR THE TEAM PLAYERS AND COACHES PLAYING AT THAT DESIGNATED TIME ON THAT FIELD. NO OTHER TEAM MAY OCCUPY THAT BLEACHER UNTIL THE TEAM PLAYING HAS CLEARED THE AREA. COACHES LETS TRY TO KEEP HALF TEAM IN DUGOUT AND HALF IN THE BLEACHERS DURING EACH GAME. 

NO CATCHER EQUIPMENT SHOULD BE SHARED.

NO COMMUNITY WATER COOLERS IN DUGOUT.

NO HANDSHAKES OR AWARD CEREMONIES AFTER GAMES.

EACH TEAM WILL PROVIDE 2 NEW GAME BALLS BEFORE EACH GAME WITH TEAMS NAME
OR INITIALS FOR IDENTIFICATION AND HAVE OTHERS AVAILABLE IF NECESSARY.
EACH TEAM WILL PLAY DEFENSE WITH THEIR TEAMS DESIGNATED BASEBALLS EACH
INNING.

I KNOW THIS IS ALOT BUT LETS TRY OUR BEST SO WE CAN STAY SAFE AND
CONTINUE TO PLAY.

THANK YOU FOR YOUR PATIENCE.


Jerry Strauss
Travel Ball USA
https://www.TBUSATournaments.com 

 

COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  

NO PETS ALLOWED IN PARK. 

 

Tournament Entry Deadline:  September 30, 2020 at 6 pm CST 

Pay online or make checks payable to TBUSA. 

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.


7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
LA Sliders 8 Newville, AL
Ozark Express 8 Ozark, AL
Scrappers 8U 8 Dothan, AL
Tallahassee Heat 8U 8 TALLAHASSEE, FL
Outlaws Baseball 8 pace, FL

9U
Team Name Age City, State
Avengers 9U 9 Enterprise, AL
Tallahassee Heat BLACK 9 Tallahassee, FL
Traveling Eagles 9 Niceville, FL
Florida Grind 9 Panama City, FL
Sandlot Legends 9 Ashford, AL

10U
Team Name Age City, State
L A Owls 10 Slocomb, AL
Chaos 10 Enterprise, AL
South Alabama Rattlers 10 Rehobeth, AL
850 Wave 10 Lynn Haven, FL
Hornets 10 Ashford, AL
Warriors 10 Troy, AL
Wiregrass Cardinals 10 Newville, AL

11U
Team Name Age City, State
Chaos 11-U 11 Enterprise, AL
IRONMEN 11U 11 Enterprise, AL
Pines - Cowan 11 Nashville, GA
Powermill 11U 11 Tallahassee, FL
Overdrive 11 Rehobeth, AL
Circle City Cyclones 11U 11 Dothan, AL
Ballerz 11 Panhandle, FL
Tri City Dream 11 Phenix City, AL
SG Savages 11 Patterson, GA
DBacks 11 Headland, AL, GA

12U
Team Name Age City, State
Sandlot 12 Apalachicola, FL
Southern Flames 12 Enterprise, AL
Trojans 12u 12 Troy, AL
Pines - Wells 12 Nashville, GA
Wild Things 12 Wicksburg, AL
DKSA ELITE 12U 12 Thomasville, GA
American Thunder 12 Dothan, AL
Southen Closers 12 Dothan, AL
Tallahassee Heat 12 Tallahassee, FL
Beehive 12u 12 Auburn, AL
Florida Prospects Baseball 12 Panama City, FL
Tallahassee Renegades 12U 12 Tallahassee, FL
Regulators 12U 12 dothan, AL
NWFL United 12 Laurel hill, FL

13U
Team Name Age City, State
Dothan Expos 13U 13 MIDLAND CITY, AL
WSA RED 13U 13 Dothan, AL
South Walton Hawks 13 South Walton, FL
Tallahassee Tomahawks 13 Tallahassee, FL
DKSA ELITE 13U 13 Thomasville, GA
Panama City Rangers 13 Panama City, FL
Young Guns 13 Brantley, AL
Smoke Sports Academy 13 Ashford, AL

14U
Team Name Age City, State
Florida Grind 14U 14 Panama city, FL
Beehive 13U Scout 14 Auburn, AL
DKSA 14U 14 Thomasville, GA
Bucks Baseball 14 DeFuniak Springs, FL
Bay County Bandits 14 Panama City, FL
Turn Two 14 Dothan, AL
Game On 14 Albany, GA
GA Batmen 14 Valdosta, GA

15U
Team Name Age City, State
Florida Aces 15 Freeport, FL
Wiregrass Cardinals 15U 15 Newville, AL
EAST COAST SOX FL 15 Santa Rosa Beach, FL
Panhandle Trojans 15 Panama City, FL
Mudcats 15 Dothan, AL

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
1
20
Ozark Express
Scrappers 8U
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM FIELD 3
13
21
Ozark Express
LA Sliders
-vs- 10/03/2020 - 9:20 AM FIELD 3
16
17
Scrappers 8U
Outlaws Baseball
-vs- 10/03/2020 - 10:40 AM FIELD 3
16
17
Tallahassee Heat 8U
LA Sliders
-vs- 10/03/2020 - 12:00 PM FIELD 3
7
18
Tallahassee Heat 8U
Outlaws Baseball
-vs- 10/03/2020 - 1:20 PM FIELD 3
4
15
Ozark Express
Tallahassee Heat 8U
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1)
10
11
LA Sliders
Scrappers 8U
-vs- 10/04/2020 - 9:20 AM FIELD 3 (GM2)
16
13
Outlaws Baseball
Tallahassee Heat 8U
-vs- 10/04/2020 - 10:40 AM FIELD 3 (GM3)
8
9
Outlaws Baseball
Scrappers 8U
-vs- 10/04/2020 - 12:00 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
2
24
Florida Grind
Sandlot Legends
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM FIELD 6
15
4
Traveling Eagles
Florida Grind
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM FIELD 6
16
6
Avengers 9U
Tallahassee Heat BLACK
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM FIELD 6
5
10
Tallahassee Heat BLACK
Sandlot Legends
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM FIELD 5
7
8
Avengers 9U
Traveling Eagles
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM FIELD 6
11
3
Tallahassee Heat BLACK
Florida Grind
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM FIELD 6 (GM1)
6
4
Traveling Eagles
Avengers 9U
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM FIELD 6 (GM2)
4
6
Sandlot Legends
Tallahassee Heat BLACK
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM FIELD 6 (GM3)
10
7
Traveling Eagles
Tallahassee Heat BLACK
-vs- 10/04/2020 - 1:00 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
9
10
850 Wave
Wiregrass Cardinals
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM FIELD 4
5
6
L A Owls
Chaos
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM FIELD 5
7
6
850 Wave
Hornets
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM FIELD 4
3
7
L A Owls
Warriors
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM FIELD 5
2
17
Wiregrass Cardinals
South Alabama Rattlers
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM FIELD 4
10
10
Warriors
Chaos
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM FIELD 5
3
2
Hornets
South Alabama Rattlers
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM FIELD 4
9
3
Hornets
850 Wave
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM FIELD 4 (GM1)
10
5
South Alabama Rattlers
Wiregrass Cardinals
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM FIELD 5 (GM2)
4
7
Warriors
Hornets
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM FIELD 4 (GM3)
12
2
Chaos
L A Owls
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM FIELD 5 (GM4)
5
6
South Alabama Rattlers
Chaos
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM FIELD 5 (GM5)
13
10
Hornets
Chaos
-vs- 10/04/2020 - 1:00 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
6
7
DBacks
Powermill 11U
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM FIELD 2
12
1
Tri City Dream
Ballerz
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM FIELD 3
7
6
DBacks
Ballerz
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM FIELD 2
12
0
Tri City Dream
Circle City Cyclones 11U
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM FIELD 3
8
1
Pines - Cowan
Powermill 11U
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM FIELD 2
3
1
Overdrive
SG Savages
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM FIELD 3
3
6
Chaos 11-U
Pines - Cowan
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM FIELD 2
11
3
IRONMEN 11U
Circle City Cyclones 11U
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM FIELD 3
2
11
Chaos 11-U
Overdrive
-vs- 10/03/2020 - 2:40 PM FIELD 2
6
8
IRONMEN 11U
SG Savages
-vs- 10/03/2020 - 2:40 PM FIELD 3
9
4
SG Savages
IRONMEN 11U
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1) GROUP A
3
4
Overdrive
Pines - Cowan
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM FIELD 1 (GM2) GROUP A
5
11
Tri City Dream
SG Savages
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM FIELD 1 (GM3) GROUP A
7
6
SG Savages
Pines - Cowan
-vs- 10/04/2020 - 1:00 PM FIELD 1 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
4
12
Ballerz
Circle City Cyclones 11U
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1) GROUP B
12
4
Powermill 11U
Chaos 11-U
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM FIELD 2 (GM2) GROUP B
15
4
DBacks
Circle City Cyclones 11U
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM FIELD 2 (GM3) GROUP B
11
2
Powermill 11U
DBacks
-vs- 10/04/2020 - 1:00 PM FIELD 2 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
16
3
Regulators 12U
Southern Flames
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM FIELD 1
5
6
American Thunder
DKSA ELITE 12U
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM FIELD 4
2
17
NWFL United
Southen Closers
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM FIELD 5
12
11
Regulators 12U
Sandlot
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM FIELD 1
11
5
American Thunder
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM FIELD 4
9
8
Beehive 12u
Southen Closers
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM FIELD 5
7
9
Tallahassee Heat
Pines - Wells
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM FIELD 1
20
1
Trojans 12u
Southern Flames
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM FIELD 4
7
3
DKSA ELITE 12U
NWFL United
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM FIELD 5
6
8
Tallahassee Heat
Beehive 12u
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM FIELD 1
8
1
Florida Prospects Baseball
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM FIELD 4
6
6
Sandlot
Pines - Wells
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM FIELD 5
6
9
Florida Prospects Baseball
Trojans 12u
-vs- 10/03/2020 - 2:40 PM FIELD 4
5
10
Regulators 12U
Florida Prospects Baseball
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1) GROUP A
6
10
DKSA ELITE 12U
Southen Closers
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM FIELD 4 (GM2) GROUP A
7
3
Beehive 12u
Pines - Wells
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM FIELD 3 (GM3) GROUP A
8
0
Florida Prospects Baseball
Southen Closers
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM FIELD 4 (GM4) GROUP A
4
3
Trojans 12u
Beehive 12u
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM FIELD 3 (GM5) GROUP A
13
3
Trojans 12u
Florida Prospects Baseball
-vs- 10/04/2020 - 1:00 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
18
3
Tallahassee Heat
Southern Flames
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM FIELD 5 (GM1) GROUP B
11
3
Tallahassee Renegades 12U
NWFL United
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM FIELD 5 (GM2) GROUP B
7
17
Sandlot
Tallahassee Heat
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM FIELD 4 (GM3) GROUP B
9
5
American Thunder
Tallahassee Renegades 12U
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM FIELD 5 (GM4) GROUP B
10
3
Tallahassee Heat
American Thunder
-vs- 10/04/2020 - 1:00 PM FIELD 4 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
3
5
Smoke Sports Academy
DKSA ELITE 13U
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM HARDY
6
5
Tallahassee Tomahawks
Panama City Rangers
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM BREWTON
0
3
Smoke Sports Academy
Dothan Expos 13U
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM HARDY
1
10
Tallahassee Tomahawks
South Walton Hawks
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM BREWTON
15
0
DKSA ELITE 13U
Young Guns
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM HARDY
5
2
WSA RED 13U
Panama City Rangers
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM BREWTON
11
1
Dothan Expos 13U
Young Guns
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM HARDY
1
10
WSA RED 13U
South Walton Hawks
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM BREWTON
3
1
South Walton Hawks
DKSA ELITE 13U
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM HARDY (GM1) GROUP A
9
1
Dothan Expos 13U
WSA RED 13U
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM HARDY (GM2) GROUP A
12
1
South Walton Hawks
Dothan Expos 13U
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM HARDY (GROUP A) CHAMPIONSHIP
6
1
Smoke Sports Academy
Panama City Rangers
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM BREWTON (GM1) GROUP B
5
17
Tallahassee Tomahawks
Young Guns
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM BREWTON (GM2) GROUP B
6
1
Smoke Sports Academy
Young Guns
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM BREWTON (GROUP B) CHAMPIONSHIP

14U
Score
Game Date / Time Location
8
6
Bay County Bandits
Turn Two
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM NORTHCUTT
0
12
Game On
Florida Grind 14U
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM PITTMAN
7
6
Bay County Bandits
Beehive 13U Scout
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM NORTHCUTT
6
6
Bucks Baseball
Game On
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM PITTMAN
9
4
DKSA 14U
Turn Two
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM NORTHCUTT
0
5
Florida Grind 14U
GA Batmen
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM PITTMAN
3
4
Beehive 13U Scout
DKSA 14U
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM NORTHCUTT
6
1
GA Batmen
Bucks Baseball
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM PITTMAN
8
0
DKSA 14U
Bay County Bandits
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM NORTHCUTT (GM1) GROUP A
6
5
GA Batmen
Florida Grind 14U
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM NORTHCUTT (GM2) GROUP A
1
4
GA Batmen
DKSA 14U
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM NORTHCUTT (GROUP A) CHAMPIONSHIP
4
6
Game On
Beehive 13U Scout
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM PITTMAN (GM1) GROUP B
2
5
Bucks Baseball
Beehive 13U Scout
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM PITTMAN (GROUP B) CHAMPIONSHIP

15U
Score
Game Date / Time Location
10
1
EAST COAST SOX FL
Wiregrass Cardinals 15U
-vs- 10/03/2020 - 8:00 AM HEADLAND
1
7
EAST COAST SOX FL
Mudcats
-vs- 10/03/2020 - 9:40 AM HEADLAND
7
5
Panhandle Trojans
Wiregrass Cardinals 15U
-vs- 10/03/2020 - 11:20 AM HEADLAND
1
3
Florida Aces
Mudcats
-vs- 10/03/2020 - 1:00 PM HEADLAND
11
1
Florida Aces
Panhandle Trojans
-vs- 10/03/2020 - 2:40 PM HEADLAND
2
12
Panhandle Trojans
Wiregrass Cardinals 15U
-vs- 10/04/2020 - 8:00 AM HEADLAND (GM1)
7
6
Florida Aces
EAST COAST SOX FL
-vs- 10/04/2020 - 9:40 AM HEADLAND (GM2)
4
3
Mudcats
Wiregrass Cardinals 15U
-vs- 10/04/2020 - 11:20 AM HEADLAND (GM3)
4
2
Florida Aces
Mudcats
-vs- 10/04/2020 - 1:00 PM HEADLAND (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Scrappers 8U 3-1-0 10-2-0 1 3
Outlaws Baseball 3-1-0 3-1-0 2 1
LA Sliders 2-1-0 11-4-0 3 2
Tallahassee Heat 8U 1-3-0 1-3-0 4 4
Ozark Express 0-3-0 1-20-0 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-03 Ozark Express 1 Scrappers 8U 20
0-03 Ozark Express 13 LA Sliders 21
0-03 Scrappers 8U 16 Outlaws Baseball 17
0-03 Tallahassee Heat 8U 16 LA Sliders 17
0-03 Tallahassee Heat 8U 7 Outlaws Baseball 18
0-04 Ozark Express 4 Tallahassee Heat 8U 15
0-04 LA Sliders 10 Scrappers 8U 11
0-04 Outlaws Baseball 16 Tallahassee Heat 8U 13
0-04 Outlaws Baseball 8 Scrappers 8U 9

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Traveling Eagles 4-0-0 12-0-0 1 2
Tallahassee Heat BLACK 2-3-0 7-5-1 2 4
Sandlot Legends 2-1-0 6-4-0 3 1
Avengers 9U 1-2-0 10-5-0 4 3
Florida Grind 0-3-0 3-7-0 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-03 Florida Grind 2 Sandlot Legends 24
0-03 Traveling Eagles 15 Florida Grind 4
0-03 Avengers 9U 16 Tallahassee Heat BLACK 6
0-03 Tallahassee Heat BLACK 5 Sandlot Legends 10
0-03 Avengers 9U 7 Traveling Eagles 8
0-04 Tallahassee Heat BLACK 11 Florida Grind 3
0-04 Traveling Eagles 6 Avengers 9U 4
0-04 Sandlot Legends 4 Tallahassee Heat BLACK 6
0-04 Traveling Eagles 10 Tallahassee Heat BLACK 7

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Hornets 4-1-0 10-3-0 1 4
Chaos 3-1-1 6-7-1 2 2
Warriors 1-1-1 3-3-1 3 1
South Alabama Rattlers 2-2-0 4-7-0 4 3
850 Wave 1-2-0 3-8-0 5 5
Wiregrass Cardinals 1-2-0 1-11-0 6 6
L A Owls 0-3-0 5-9-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-03 850 Wave 9 Wiregrass Cardinals 10
0-03 L A Owls 5 Chaos 6
0-03 850 Wave 7 Hornets 6
0-03 L A Owls 3 Warriors 7
0-03 Wiregrass Cardinals 2 South Alabama Rattlers 17
0-03 Warriors 10 Chaos 10
0-03 Hornets 3 South Alabama Rattlers 2
0-04 Hornets 9 850 Wave 3
0-04 South Alabama Rattlers 10 Wiregrass Cardinals 5
0-04 Warriors 4 Hornets 7
0-04 Chaos 12 L A Owls 2
0-04 South Alabama Rattlers 5 Chaos 6
0-04 Hornets 13 Chaos 10

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
SG Savages 4-1-0 4-1-0 1 4
Pines - Cowan 3-1-0 3-1-0 2 3
Tri City Dream 2-1-0 5-2-0 3 1
Overdrive 2-1-0 6-9-0 4 2
IRONMEN 11U 1-2-0 10-4-0 5 5
Powermill 11U 3-1-0 6-1-0 6 7
DBacks 2-2-0 7-7-0 7 6
Chaos 11-U 0-3-0 3-10-0 8 8
Circle City Cyclones 11U 1-3-0 1-6-0 9 10
Ballerz 0-3-0 1-8-1 10 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-03 DBacks 6 Powermill 11U 7
0-03 Tri City Dream 12 Ballerz 1
0-03 DBacks 7 Ballerz 6
0-03 Tri City Dream 12 Circle City Cyclones 11U 0
0-03 Pines - Cowan 8 Powermill 11U 1
0-03 Overdrive 3 SG Savages 1
0-03 Chaos 11-U 3 Pines - Cowan 6
0-03 IRONMEN 11U 11 Circle City Cyclones 11U 3
0-03 Chaos 11-U 2 Overdrive 11
0-03 IRONMEN 11U 6 SG Savages 8
0-04 SG Savages 9 IRONMEN 11U 4
0-04 Overdrive 3 Pines - Cowan 4
0-04 Tri City Dream 5 SG Savages 11
0-04 SG Savages 7 Pines - Cowan 6
0-04 Ballerz 4 Circle City Cyclones 11U 12
0-04 Powermill 11U 12 Chaos 11-U 4
0-04 DBacks 15 Circle City Cyclones 11U 4
0-04 Powermill 11U 11 DBacks 2

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Trojans 12u 4-0-0 8-0-0 1 1
Florida Prospects Baseball 3-2-0 14-4-0 2 6
Southen Closers 2-2-0 6-5-0 3 7
Beehive 12u 3-1-0 3-1-0 4 4
DKSA ELITE 12U 2-1-0 3-3-0 5 2
Regulators 12U 2-1-0 10-5-0 6 3
Pines - Wells 1-1-1 4-2-1 7 5
Tallahassee Heat 3-2-0 7-5-1 8 10
American Thunder 2-2-0 6-5-0 9 8
Sandlot 0-2-1 7-6-1 10 9
Tallahassee Renegades 12U 1-3-0 5-8-0 11 11
NWFL United 0-3-0 1-12-0 12 12
Southern Flames 0-3-0 2-11-0 13 13

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-03 Regulators 12U 16 Southern Flames 3
0-03 American Thunder 5 DKSA ELITE 12U 6
0-03 NWFL United 2 Southen Closers 17
0-03 Regulators 12U 12 Sandlot 11
0-03 American Thunder 11 Tallahassee Renegades 12U 5
0-03 Beehive 12u 9 Southen Closers 8
0-03 Tallahassee Heat 7 Pines - Wells 9
0-03 Trojans 12u 20 Southern Flames 1
0-03 DKSA ELITE 12U 7 NWFL United 3
0-03 Tallahassee Heat 6 Beehive 12u 8
0-03 Florida Prospects Baseball 8 Tallahassee Renegades 12U 1
0-03 Sandlot 6 Pines - Wells 6
0-03 Florida Prospects Baseball 6 Trojans 12u 9
0-04 Regulators 12U 5 Florida Prospects Baseball 10
0-04 DKSA ELITE 12U 6 Southen Closers 10
0-04 Beehive 12u 7 Pines - Wells 3
0-04 Florida Prospects Baseball 8 Southen Closers 0
0-04 Trojans 12u 4 Beehive 12u 3
0-04 Trojans 12u 13 Florida Prospects Baseball 3
0-04 Tallahassee Heat 18 Southern Flames 3
0-04 Tallahassee Renegades 12U 11 NWFL United 3
0-04 Sandlot 7 Tallahassee Heat 17
0-04 American Thunder 9 Tallahassee Renegades 12U 5
0-04 Tallahassee Heat 10 American Thunder 3

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 4-0-0 4-0-0 1 2
Dothan Expos 13U 3-1-0 10-5-0 2 1
DKSA ELITE 13U 2-1-0 4-2-1 3 3
WSA RED 13U 1-2-0 4-9-0 4 4
Smoke Sports Academy 2-2-0 4-9-0 5 6
Young Guns 1-3-0 4-7-1 6 8
Tallahassee Tomahawks 1-2-0 3-6-0 7 5
Panama City Rangers 0-3-0 0-6-0 8 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-03 Smoke Sports Academy 3 DKSA ELITE 13U 5
0-03 Tallahassee Tomahawks 6 Panama City Rangers 5
0-03 Smoke Sports Academy 0 Dothan Expos 13U 3
0-03 Tallahassee Tomahawks 1 South Walton Hawks 10
0-03 DKSA ELITE 13U 15 Young Guns 0
0-03 WSA RED 13U 5 Panama City Rangers 2
0-03 Dothan Expos 13U 11 Young Guns 1
0-03 WSA RED 13U 1 South Walton Hawks 10
0-04 South Walton Hawks 3 DKSA ELITE 13U 1
0-04 Dothan Expos 13U 9 WSA RED 13U 1
0-04 South Walton Hawks 12 Dothan Expos 13U 1
0-04 Smoke Sports Academy 6 Panama City Rangers 1
0-04 Tallahassee Tomahawks 5 Young Guns 17
0-04 Smoke Sports Academy 6 Young Guns 1

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
DKSA 14U 4-0-0 5-3-0 1 2
GA Batmen 3-1-0 3-1-0 2 1
Bay County Bandits 2-1-0 6-7-1 3 3
Florida Grind 14U 1-2-0 2-5-0 4 4
Beehive 13U Scout 2-2-0 2-2-0 5 7
Bucks Baseball 0-2-1 4-8-1 6 5
Game On 0-2-1 1-8-1 7 6
Turn Two 0-2-0 6-6-0 8 8

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-03 Bay County Bandits 8 Turn Two 6
0-03 Game On 0 Florida Grind 14U 12
0-03 Bay County Bandits 7 Beehive 13U Scout 6
0-03 Bucks Baseball 6 Game On 6
0-03 DKSA 14U 9 Turn Two 4
0-03 Florida Grind 14U 0 GA Batmen 5
0-03 Beehive 13U Scout 3 DKSA 14U 4
0-03 GA Batmen 6 Bucks Baseball 1
0-04 DKSA 14U 8 Bay County Bandits 0
0-04 GA Batmen 6 Florida Grind 14U 5
0-04 GA Batmen 1 DKSA 14U 4
0-04 Game On 4 Beehive 13U Scout 6
0-04 Bucks Baseball 2 Beehive 13U Scout 5

15U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Florida Aces 3-1-0 3-1-0 1 2
Mudcats 3-1-0 3-1-0 2 1
EAST COAST SOX FL 1-2-0 1-2-0 3 3
Wiregrass Cardinals 15U 1-3-0 9-5-0 4 5
Panhandle Trojans 1-2-0 7-13-0 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
0-03 EAST COAST SOX FL 10 Wiregrass Cardinals 15U 1
0-03 EAST COAST SOX FL 1 Mudcats 7
0-03 Panhandle Trojans 7 Wiregrass Cardinals 15U 5
0-03 Florida Aces 1 Mudcats 3
0-03 Florida Aces 11 Panhandle Trojans 1
0-04 Panhandle Trojans 2 Wiregrass Cardinals 15U 12
0-04 Florida Aces 7 EAST COAST SOX FL 6
0-04 Mudcats 4 Wiregrass Cardinals 15U 3
0-04 Florida Aces 4 Mudcats 2

Event Address: 300 TAYLOR RD, DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather: