Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

WHOS ON DECK VI - DONALSONVILLE, GA

SEMINOLE COUNTY SPORTS COMPLEX / DONALSONVILLE, GA
July 11, 2020 through July 12, 2020

**2020 SPRING BASEBALL SCHEDULE**  (DONALSONVILLE, GA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.

 

 

*GAME TIMES EST*

BRACKETS POSTED

13U AND 14U NO STEEL CLEATS ON PORTABALE MOUNDS

Please note by playing in a TBUSA event teams, players, coaches, parents
and spectators do so on a volunteer basis. If you or any one associated
with your team is sick or has underlying health conditions please stay
home. Coach please relay this information to anyone associated with your
team that plans on attending the TBUSA event.

TBUSA will do our best to keep everyone safe.

TBUSA will be establishing some guidelines for tournament PLAY

TEAM GATE FEE $225 WILL BE ADDED TO TOURNAMENT ENTRY FEE. ALL FEES MUST BE
PAID PRIOR TO TEAMS FIRST GAME (NO EXCEPTIONS). THERE WILL BE DESIGNATED
TABLE AT THE ENTRANCE FOR ONE COACH OR TEAM MOM TO CHECK IN AND PAY.

ALL TBUSA STAFF AND UMPIRES WILL HAVE THEIR TEMPERATURES TAKEN EACH DAY
PRIOR TO PLAY

NO SPECTATORS OR PARENTS IN BLEACHERS THERE WILL BE DESIGNATED AREAS
ALONG THE FENCE WHERE TENTS OR CHAIRS CAN BE SET UP FOR SPECTATORS.
PLEASE TRY TO STAY WITH YOUR FAMILY DURING THE TOURNAMENT.

STAY SAFE - 6FT APART SIGNS WILL BE POSTED THROUGHOUT THE PARK.

BLEACHERS WILL BE DESIGNATED ONLY FOR THE TEAM PLAYERS AND COACHES PLAYING AT THAT DESIGNATED TIME ON THAT FIELD. NO OTHER TEAM MAY OCCUPY THAT BLEACHER UNTIL THE TEAM PLAYING HAS CLEARED THE AREA. COACHES LETS TRY TO KEEP HALF TEAM IN DUGOUT AND HALF IN THE BLEACHERS DURING EACH GAME.

NO CATCHER EQUIPMENT SHOULD BE SHARED.

NO COMMUNITY WATER COOLERS IN DUGOUT.

NO HANDSHAKES OR AWARD CEREMONIES AFTER GAMES.

EACH TEAM WILL PROVIDE 2 NEW GAME BALLS BEFORE EACH GAME WITH TEAMS NAME
OR INITIALS FOR IDENTIFICATION AND HAVE OTHERS AVAILABLE IF NECESSARY.
EACH TEAM WILL PLAY DEFENSE WITH THEIR TEAMS DESIGNATED BASEBALLS EACH
INNING.

I KNOW THIS IS ALOT BUT LETS TRY OUR BEST SO WE CAN STAY SAFE AND
CONTINUE TO PLAY.

THANK YOU FOR YOUR PATIENCE.


Jerry Strauss
Travel Ball USA
https://www.TBUSATournaments.com

 

COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  July 8, 2020 at 6 pm CST

Pay online or make checks payable to TBUSA.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

 

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
SC Prospects 8 Headland, AL
Troy Warriors 8 Troy, AL
Tallahassee Renegades 8U 8 Tallahassee, FL
Traveling Eagles 8 Niceville, FL
JACKSON COUNTY ELITE 8 MARIANNA, FL
Florida Grind 8 Panama City, FL

9U
No teams have registered for this age group.

10U
Team Name Age City, State
Pines - Kilpatrick 10 Nashville, GA
Circle City Cyclones 10 Dothan, AL
Thomasville Braves 10 ochlocknee, GA
Warriors 10 Thomasville, GA
L A Owls 10 Slocomb, AL
Overdrive 10U 10 Rehobeth, AL

11U
Team Name Age City, State
Crush Baseball 11 Florida Panhandle, FL
Regulators 11 dothan, AL
Miken Magic 11U 11 Albany, GA
Pines - Wells 11 Nashville, GA
DKSA ELITE 11U 11 Thomasville, GA
PC Beach Braves 11 Panama City Beach, FL
Sandlot 11 Apalachicola, FL
Florida Prospects Baseball 11 Panama City, FL
Tallahassee Heat 11 Tallahassee, FL
Enterprise Express 11U 11 Enterprise, AL
American Thunder 11 Dothan, AL

12U
Team Name Age City, State
DKSA ELITE 12U 12 Thomasville, GA
Prospects 12 Headland, AL
Iron Sluggers 12 Enterprise, AL
Sandlot 12U 12 Panama City, FL
Tallahassee Bombers 12 Tallahassee, FL
WSA 12U RED 12 Dothan, AL
Panama City Rangers 12 Panama City, FL

13U
Team Name Age City, State
Pines - Rowe 13 Nashville, GA
Five Star Heard 13U 13 Tallahassee, FL
Dothan Bandits 13 MIDLAND CITY, AL

14U
Team Name Age City, State
East Coast Sox 14U 2020 14 Santa Rosa Beach, FL
LA Dodgers 14 Enterprise, AL
HR IMPACT 14U 14 Sant Rosa Beach, FL
DKSA ELITE 13U 13 Thomasville, GA

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
11
3
Tallahassee Renegades 8U
JACKSON COUNTY ELITE
-vs- 07/11/2020 - 9:00 AM FIELD 9
17
7
Tallahassee Renegades 8U
Troy Warriors
-vs- 07/11/2020 - 10:10 AM FIELD 9
12
2
Florida Grind
JACKSON COUNTY ELITE
-vs- 07/11/2020 - 11:20 AM FIELD 9
13
1
Traveling Eagles
Troy Warriors
-vs- 07/11/2020 - 12:30 PM FIELD 9
14
4
SC Prospects
Florida Grind
-vs- 07/11/2020 - 1:40 PM FIELD 9
15
7
Traveling Eagles
SC Prospects
-vs- 07/11/2020 - 2:50 PM FIELD 9
16
1
SC Prospects
JACKSON COUNTY ELITE
-vs- 07/12/2020 - 9:00 AM FIELD 9 (GM1)
13
5
Florida Grind
Troy Warriors
-vs- 07/12/2020 - 10:10 AM FIELD 9 (GM2)
12
2
Traveling Eagles
SC Prospects
-vs- 07/12/2020 - 11:20 AM FIELD 9 (GM3)
12
22
Tallahassee Renegades 8U
Florida Grind
-vs- 07/12/2020 - 12:30 PM FIELD 9 (GM4)
13
5
Traveling Eagles
Florida Grind
-vs- 07/12/2020 - 1:40 PM FIELD 9 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
15
2
Circle City Cyclones
Warriors
-vs- 07/11/2020 - 9:30 AM FIELD 6
3
12
Thomasville Braves
Overdrive 10U
-vs- 07/11/2020 - 9:30 AM FIELD 8
22
1
Pines - Kilpatrick
Circle City Cyclones
-vs- 07/11/2020 - 11:10 AM FIELD 6
4
8
Thomasville Braves
L A Owls
-vs- 07/11/2020 - 11:10 AM FIELD 8
1
10
Overdrive 10U
Pines - Kilpatrick
-vs- 07/11/2020 - 12:50 PM FIELD 6
5
2
Warriors
L A Owls
-vs- 07/11/2020 - 12:50 PM FIELD 8
6
8
Warriors
Circle City Cyclones
-vs- 07/12/2020 - 9:00 AM FIELD 6 (GM1)
8
3
Overdrive 10U
Thomasville Braves
-vs- 07/12/2020 - 9:00 AM FIELD 8 (GM2)
10
0
Pines - Kilpatrick
Circle City Cyclones
-vs- 07/12/2020 - 10:40 AM FIELD 6 (GM3)
3
25
L A Owls
Overdrive 10U
-vs- 07/12/2020 - 10:40 AM FIELD 8 (GM1)
4
2
Pines - Kilpatrick
Overdrive 10U
-vs- 07/12/2020 - 12:20 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
6
6
Crush Baseball
Miken Magic 11U
-vs- 07/11/2020 - 9:00 AM FIELD 1
2
4
DKSA ELITE 11U
Regulators
-vs- 07/11/2020 - 9:00 AM FIELD 4
9
3
American Thunder
PC Beach Braves
-vs- 07/11/2020 - 9:00 AM FIELD 7
5
6
Crush Baseball
Tallahassee Heat
-vs- 07/11/2020 - 10:40 AM FIELD 1
15
3
Enterprise Express 11U
DKSA ELITE 11U
-vs- 07/11/2020 - 10:40 AM FIELD 4
6
6
Sandlot
PC Beach Braves
-vs- 07/11/2020 - 10:40 AM FIELD 7
3
15
Miken Magic 11U
Tallahassee Heat
-vs- 07/11/2020 - 12:20 PM FIELD 1
7
13
Regulators
Florida Prospects Baseball
-vs- 07/11/2020 - 12:20 PM FIELD 4
4
10
American Thunder
Pines - Wells
-vs- 07/11/2020 - 12:20 PM FIELD 7
12
6
Sandlot
Florida Prospects Baseball
-vs- 07/11/2020 - 2:00 PM FIELD 4
7
3
Enterprise Express 11U
Pines - Wells
-vs- 07/11/2020 - 2:00 PM FIELD 7
12
6
Miken Magic 11U
DKSA ELITE 11U
-vs- 07/12/2020 - 9:00 AM FIELD 7 (GM1) GROUP B
6
5
Crush Baseball
PC Beach Braves
-vs- 07/12/2020 - 10:40 AM FIELD 7 (GM2) GROUP B
6
3
Florida Prospects Baseball
Miken Magic 11U
-vs- 07/12/2020 - 12:20 PM FIELD 7 (GM3) GROUP B
0
15
Crush Baseball
Florida Prospects Baseball
-vs- 07/12/2020 - 2:00 PM FIELD 7 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
6
5
Pines - Wells
American Thunder
-vs- 07/12/2020 - 9:00 AM FIELD 4 (GM1) GROUP A
7
4
Sandlot
Regulators
-vs- 07/12/2020 - 10:40 AM FIELD 5 (GM2) GROUP A
7
6
Enterprise Express 11U
Pines - Wells
-vs- 07/12/2020 - 10:40 AM FIELD 4 (GM3) GROUP A
11
7
Tallahassee Heat
Sandlot
-vs- 07/12/2020 - 12:20 PM FIELD 4 (GM4) GROUP A
1
8
Enterprise Express 11U
Tallahassee Heat
-vs- 07/12/2020 - 2:00 PM FIELD 4 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
9
5
DKSA ELITE 12U
Tallahassee Bombers
-vs- 07/11/2020 - 9:00 AM FIELD 5
3
0
Tallahassee Bombers
WSA 12U RED
-vs- 07/11/2020 - 10:40 AM FIELD 5
20
0
DKSA ELITE 12U
Panama City Rangers
-vs- 07/11/2020 - 12:20 PM FIELD 5
2
7
WSA 12U RED
Sandlot 12U
-vs- 07/11/2020 - 2:00 PM FIELD 5
4
1
Iron Sluggers
Prospects
-vs- 07/11/2020 - 2:00 PM FIELD 1
16
2
Sandlot 12U
Prospects
-vs- 07/11/2020 - 3:40 PM FIELD 5
3
16
Panama City Rangers
Iron Sluggers
-vs- 07/11/2020 - 3:40 PM FIELD 1
11
0
DKSA ELITE 12U
Prospects
-vs- 07/12/2020 - 9:00 AM FIELD 1 (GM1)
6
5
Iron Sluggers
Panama City Rangers
-vs- 07/12/2020 - 9:00 AM FIELD 5 (GM2)
4
1
Tallahassee Bombers
WSA 12U RED
-vs- 07/12/2020 - 10:40 AM FIELD 1 (GM3)
11
1
Sandlot 12U
Tallahassee Bombers
-vs- 07/12/2020 - 12:20 PM FIELD 1 (GM4)
12
2
DKSA ELITE 12U
Iron Sluggers
-vs- 07/12/2020 - 12:20 PM FIELD 5 (GM5)
2
4
Sandlot 12U
DKSA ELITE 12U
-vs- 07/12/2020 - 2:00 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

13U
Score
Game Date / Time Location
0
7
Dothan Bandits
Five Star Heard 13U
-vs- 07/11/2020 - 9:00 AM FIELD 3
7
5
Five Star Heard 13U
Pines - Rowe
-vs- 07/11/2020 - 10:40 AM FIELD 3
3
10
Dothan Bandits
Pines - Rowe
-vs- 07/11/2020 - 12:20 PM FIELD 3
4
5
Pines - Rowe
Dothan Bandits
-vs- 07/11/2020 - 2:00 PM FIELD 3 (GM1)
17
2
Five Star Heard 13U
Dothan Bandits
-vs- 07/11/2020 - 3:40 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

14U
Score
Game Date / Time Location
4
5
LA Dodgers
DKSA ELITE 13U
-vs- 07/11/2020 - 10:00 AM FIELD 2
6
4
LA Dodgers
East Coast Sox 14U 2020
-vs- 07/11/2020 - 11:40 AM FIELD 2
13
2
HR IMPACT 14U
DKSA ELITE 13U
-vs- 07/11/2020 - 1:20 PM FIELD 2
6
1
HR IMPACT 14U
East Coast Sox 14U 2020
-vs- 07/11/2020 - 3:00 PM FIELD 2
4
5
LA Dodgers
DKSA ELITE 13U
-vs- 07/12/2020 - 9:00 AM FIELD 2 (GM1)
1
4
HR IMPACT 14U
East Coast Sox 14U 2020
-vs- 07/12/2020 - 10:40 AM FIELD 2 (GM2)
9
8
East Coast Sox 14U 2020
DKSA ELITE 13U
-vs- 07/12/2020 - 12:20 PM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Traveling Eagles 4-0-0 0-0-0 1 1
Florida Grind 3-2-0 0-0-0 2 3
Tallahassee Renegades 8U 2-1-0 10-6-0 3 2
SC Prospects 2-2-0 0-0-0 4 4
JACKSON COUNTY ELITE 0-3-0 0-0-0 5 5
Troy Warriors 0-3-0 0-0-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-11 Tallahassee Renegades 8U 11 JACKSON COUNTY ELITE 3
7-11 Tallahassee Renegades 8U 17 Troy Warriors 7
7-11 Florida Grind 12 JACKSON COUNTY ELITE 2
7-11 Traveling Eagles 13 Troy Warriors 1
7-11 SC Prospects 14 Florida Grind 4
7-11 Traveling Eagles 15 SC Prospects 7
7-12 SC Prospects 16 JACKSON COUNTY ELITE 1
7-12 Florida Grind 13 Troy Warriors 5
7-12 Traveling Eagles 12 SC Prospects 2
7-12 Tallahassee Renegades 8U 12 Florida Grind 22
7-12 Traveling Eagles 13 Florida Grind 5

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Pines - Kilpatrick 4-0-0 0-0-0 1 1
Overdrive 10U 3-2-0 0-0-0 2 3
L A Owls 1-2-0 5-9-0 3 2
Circle City Cyclones 2-2-0 0-0-0 4 5
Warriors 1-2-0 0-0-0 5 4
Thomasville Braves 0-3-0 0-0-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-11 Circle City Cyclones 15 Warriors 2
7-11 Thomasville Braves 3 Overdrive 10U 12
7-11 Pines - Kilpatrick 22 Circle City Cyclones 1
7-11 Thomasville Braves 4 L A Owls 8
7-11 Overdrive 10U 1 Pines - Kilpatrick 10
7-11 Warriors 5 L A Owls 2
7-12 Warriors 6 Circle City Cyclones 8
7-12 Overdrive 10U 8 Thomasville Braves 3
7-12 Pines - Kilpatrick 10 Circle City Cyclones 0
7-12 L A Owls 3 Overdrive 10U 25
7-12 Pines - Kilpatrick 4 Overdrive 10U 2

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee Heat 4-0-0 0-0-0 1 2
Enterprise Express 11U 3-1-0 0-0-0 2 1
Sandlot 2-1-1 0-0-0 3 3
Pines - Wells 2-2-0 0-0-0 4 4
American Thunder 1-2-0 0-0-0 5 5
Regulators 1-2-0 0-0-0 6 6
Florida Prospects Baseball 3-1-0 0-0-0 7 7
Crush Baseball 1-2-1 0-0-0 8 8
PC Beach Braves 0-2-1 0-0-0 9 9
Miken Magic 11U 1-2-1 0-0-0 10 10
DKSA ELITE 11U 0-3-0 0-0-0 11 11

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-11 Crush Baseball 6 Miken Magic 11U 6
7-11 DKSA ELITE 11U 2 Regulators 4
7-11 American Thunder 9 PC Beach Braves 3
7-11 Crush Baseball 5 Tallahassee Heat 6
7-11 Enterprise Express 11U 15 DKSA ELITE 11U 3
7-11 Sandlot 6 PC Beach Braves 6
7-11 Miken Magic 11U 3 Tallahassee Heat 15
7-11 Regulators 7 Florida Prospects Baseball 13
7-11 American Thunder 4 Pines - Wells 10
7-11 Sandlot 12 Florida Prospects Baseball 6
7-11 Enterprise Express 11U 7 Pines - Wells 3
7-12 Miken Magic 11U 12 DKSA ELITE 11U 6
7-12 Crush Baseball 6 PC Beach Braves 5
7-12 Florida Prospects Baseball 6 Miken Magic 11U 3
7-12 Crush Baseball 0 Florida Prospects Baseball 15
7-12 Pines - Wells 6 American Thunder 5
7-12 Sandlot 7 Regulators 4
7-12 Enterprise Express 11U 7 Pines - Wells 6
7-12 Tallahassee Heat 11 Sandlot 7
7-12 Enterprise Express 11U 1 Tallahassee Heat 8

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
DKSA ELITE 12U 5-0-0 3-3-0 1 3
Sandlot 12U 3-1-0 0-0-0 2 1
Iron Sluggers 3-1-0 0-0-0 3 2
Tallahassee Bombers 2-2-0 1-8-0 4 4
WSA 12U RED 0-3-0 0-0-0 5 5
Prospects 0-3-0 0-0-0 6 6
Panama City Rangers 0-3-0 0-0-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-11 DKSA ELITE 12U 9 Tallahassee Bombers 5
7-11 Tallahassee Bombers 3 WSA 12U RED 0
7-11 DKSA ELITE 12U 20 Panama City Rangers 0
7-11 WSA 12U RED 2 Sandlot 12U 7
7-11 Iron Sluggers 4 Prospects 1
7-11 Sandlot 12U 16 Prospects 2
7-11 Panama City Rangers 3 Iron Sluggers 16
7-12 DKSA ELITE 12U 11 Prospects 0
7-12 Iron Sluggers 6 Panama City Rangers 5
7-12 Tallahassee Bombers 4 WSA 12U RED 1
7-12 Sandlot 12U 11 Tallahassee Bombers 1
7-12 DKSA ELITE 12U 12 Iron Sluggers 2
7-12 Sandlot 12U 2 DKSA ELITE 12U 4

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Five Star Heard 13U 3-0-0 0-0-0 1 1
Dothan Bandits 1-3-0 0-0-0 2 3
Pines - Rowe 1-2-0 0-0-0 3 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-11 Dothan Bandits 0 Five Star Heard 13U 7
7-11 Five Star Heard 13U 7 Pines - Rowe 5
7-11 Dothan Bandits 3 Pines - Rowe 10
7-11 Pines - Rowe 4 Dothan Bandits 5
7-11 Five Star Heard 13U 17 Dothan Bandits 2

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
East Coast Sox 14U 2020 2-2-0 0-0-0 1 4
DKSA ELITE 13U 2-2-0 4-2-1 2 3
HR IMPACT 14U 2-1-0 0-0-0 3 1
LA Dodgers 1-2-0 0-0-0 4 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
7-11 LA Dodgers 4 DKSA ELITE 13U 5
7-11 LA Dodgers 6 East Coast Sox 14U 2020 4
7-11 HR IMPACT 14U 13 DKSA ELITE 13U 2
7-11 HR IMPACT 14U 6 East Coast Sox 14U 2020 1
7-12 LA Dodgers 4 DKSA ELITE 13U 5
7-12 HR IMPACT 14U 1 East Coast Sox 14U 2020 4
7-12 East Coast Sox 14U 2020 9 DKSA ELITE 13U 8

Event Address: 808 GIP AVENUE, DONALSONVILLE, GA 39845

Map and Directions Map and Directions

Weather: